بهترین راه تشخیص تقلب در هنگام خرید مس

بهترین راه تشخیص تقلب در هنگام خرید مس

بهترین راه تشخیص تقلب در مس هنگام خرید مس، شناخت و تسلط بر سطوح مختلف بازار است. هر جا بازار یک کالا رونق داشته باشد و هر گاه این رونق به علت اوضاع بحرانی اقتصاد دچار رکود گردد، همیشه دست ها و جریان هایی در حاشیه هستند که با انواع ترفند ها، تقلب در مس وکم فروشی ورق مس تنها به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند.

مس فلزی شگفت انگیز و با کاربرد های فراوان است که معمولاً برای خرید مس از کاربردهای ورق و نوار استفاده می شود. این ماده از ۹۹.۹ درصد مس تشکیل شده است. در شش دمای مشخص شده توسط تولید کنندگان به صورت زیر است:

 • ۰۶۰نرم
 • H00 نورد سرد
 • H01 نورد سرد ، عملکرد بالا
 • H02 نیمه سخت
 • H03 سه چهارم سخت
 • H04سخت

مس با خلوص نرم بسیار نرم و قابل انعطاف است و برای کاربردهایی نظیر کارهای زینتی پیچیده مناسب است. این فلز از لحاظ تاریخی در ساخت و سازها استفاده می‌شده است. به دلیل استحکام کم، در نتیجه، استفاده از مس با خلوص نرم برای اکثر مصارف ساختمانی توصیه نمی شود.

بهترین راه تشخیص تقلب در هنگام خرید مس, کیان صنعت

خرید (ورق) مس

 

بررسی خرید  مس از لحاظ کیفی

مقاومت در برابر خوردگی: برای خرید مس باید دانست که مس فلزی بسیار غنی است که در اکثر شرایط محیطی و مملو از الودگی مقاوم است. دربرابر رطوبت، نمک و آلودگی گوگردی، به سرعت شروع به اکسیداسیون می کند. مقاومت بالای آن در برابر خوردگی به دلیل توانایی واکنش در محیط و رسیدن به تعادل در برابر هوای محیط است.

رسانایی الکتریکی و حرارتی: مس و آلیاژهای آن رسانایی خوب برای برق و گرما هستند. مس بیشتر از هر فلز دیگری در صنایع الکتریکی استفاده می شود.

سهولت ساخت: مس و آلیاژهای آن به طور کلی قابلیت بالایی در تبدیل شدن به اشکال و ابعاد مورد نیاز توسط هر یک از فرایندهای ساخت معمول دارند.

با توسعه مس از نوع نورد سرد، سنجش مواد را می توان بدون به خطر انداختن نوع نگهداری و ماندگاری پایین آن کاهش داد. ساختار نورد سرد نسبت به مس معمولی نرم نیست، اما بسیار قوی تر است. این نوع فلز تقریبا محبوب ترین نوع مس است که در خرید مس و در حال حاضر در ساخت و سازها استفاده می شود. به طور کلی، مس نورد 1/8 سخت و سرد یا H00  با درجه حرارت بالا برای اکثر تاسیسات سقفی توسط متخصصان این حوزه توصیه می شود. با این حال ، باید توجه داشت كه مس نورد سرد مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوع نرم در مقابل تنشهای ناشی از انبساط و انقباض نشان می دهد.

بهترین راه تشخیص تقلب در هنگام خرید مس, کیان صنعت

خرید (ورق) مس

 

متداولترین ضخامت

در خرید مس معمولا متداول ترین واحد اندازه گیری ضخامت مس در صفحه مدار چاپی، اونس است. اما بیشتر مردم هیچ ایده ای درباره ضخامت این فلز شگفت انگیز ندارند. ضخامت تمام شده مس هنگامی که مس با ۱ اونس مسطح فشرده شود و به طور مساوی در مساحت یک فوت مربع پخش شود، برابر با ۱.۳۷ میلی متر است. البته همه افراد به این نکته توجه نمی کنند.

بیشتر تابلوهای مدار چاپی با ضخامت مس 1 اونس ساخته می شوند. در ساخت PCB ، چنانچه درخواست کنندگان مشخصات خاصی را ارائه ندهند، متخصصان به هنگام مطالعه، ساخت و طراحی، میزان 1 اونس را ملاک قرار خواند داد. اگر کاربران تصمیم گرفتند تا طراحی به جریان و وسعت بیشتری نیاز داشته باشد که بتواند تا 1 اونس را تحمل کند، بهتر این است که ضخامت ورق مس را افزایش داده یا عرض سطح مورد استفاده را افزایش دهید.

البته واضح است که خرید مس هر چه ضخامت بیشتری داشته  باشد هزینه آن نیز بیشتر است. افزایش هزینه نه تنها به دلیل هزینه های مواد اولیه است، بلکه فرایند تولید مس ضخیم تر زمان بیشتری را طلبیده و انجام آن کمی دشوار است.

ناگفته پیداست، هر چه مس ضخیم تر باشد هزینه آن نیز بیشتر می شود. گذشته از افزایش در هزینه مواد و امکانات، کار با مقادیر بیشتر مس نسبت به ضخامت های کمتر دشوارتر و زمان بر است. این فرآیند شامل فشرده کردن مس به یک لایه مسطح، حتی یک لایه بیش از یک ناحیه فوت مربع روی صفحه مدار چاپی است.

تقلب در مس و کم فروشی

به دلیل تحریم ها و اوضاع نابسامان اقتصادی ناشی از آن، متاسفانه در این ایام، بازار و داد و ستد مواد اولیه فلزی خصوصا خرید مس دچار خلل و تحدید های فراوانی شده است. در نتیجه این دشواری ها، تولید کنندگان و دست اندر کاران  و متولیان بازار مس بالاجبار دست به کم فروشی زده اند.

از دلایل این رخداد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سکون در معاملات
 • به حاشیه رفتن بعد رقابت در آن
 • کاهش شدید مواد اولیه و خام

همچنین موارد بارزی که می تواند به عنوان تقلب در مس و کم فروش مد نظر باشد عبارتند از:

 • کاهش عیار مس ورق های تولیدی
 • کاهش ضخامت ورق ها
 • کاهش ابعاد ورق ها

در نتیجه چنین حوادثی،  مشتریان محصولات مس دیگر نمی توانند به بازار داخلی اعتماد کنند. البته لازم به ذکر است که این تقلب در مس و کم فروشی در مس ها تنها شامل مس نمی شود. شوربختانه این تقلب در مس و کم فروشی در مس در حال رواج است.  وجود اصطلاحاتی مانند تقلب در مس و کم فروشی ورق مس در بازار امروزی موجب شرمساری مجموعه تولید کنندگان و متخصصان این حوزه (که همیشه به دنبال رقابتی سالم بوده اند) می گردد. در این سال های همراه با نگرانی از آینده تلاش اهل فن در ارائه با کیفیت مرغوب مس قابل تقدیر است.

یکی از شگرد های افراد متقلب چنین است که در تعدادی از وسایط نقلیه از جمله کامیون و تریلی بخشی پنهان از دید را ایجاد می کنند. هدف از ایجاد این بخش قرار دادن ورقه های آهن است. در این حالت هنگامی که ماشین به روی باسکول برود، قطعا وزن بالاتری را نشان خواهد داد. سپس با اتمام عملیات بارگذاری ورقه های آهن از وسیله نقلیه خارج می شود. در حالی که چنین افرادی تنها به فکر کسب درآمد از راه های نامشروع هستند. بسیاری دیگر از تولید کنندگان با تلاش  مس با کیفیت را تهیه و تولید کرده و با فروش مس و فروش ورق مس سعی در ایجاد تعادل در بازار دارند.

نوشته قبلی

منابع فلز مس و ۱۹ حقیقت جذاب درباره مس

نوشته بعدی

درباره شرکت مس باهنر کرمان و تولید صفحه مس باهنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امنیت: *

سبد خرید