تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس

تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس

ویروس کرونا با احاطه بر بازارهای جهانی توانسته است سهم قسمت عمده ای از صنایع را نیز تقلیل دهد. در این بین سهم بازار فلزات و به خصوص فلزات رنگین و پرکاربردی از قبیل ورق و رول مس نیز از وجود کرونا و تبعات ان تحت تاثیر قرار گرفته است. این قضیه صرفا محدود به فلزات نبوده بلکه ویروس کرونا اقتصاد جهانی را نیز هدف گرفته است. در واقع دامنه دار بودن آن موجب شده است تا صنایع به تکاپو بیفتند تا بتوانند به منظور رهایی از بن بست کنونی راه چاره ای بیندیشند. در این مطلب سعی کرده ایم تا توضیحاتی در مورد مقدار خرید و فروش و نیز قیمت رول مس در بازار و رابطه کرونا و رول مس  در شرایط کنونی بر قیمت رول مس ارائه دهیم. در واقع  با گردواری مطالبی کاملا منطبق و مستدل می خواهیم به شما یادآوری کنیم که هر چند این تهدید جهانی تمام کسب و کارها و مشاغل و به خصوص صنعتگران را در این شرایط تحت فشار قرار داده است ولی قطعا با همت و اراده جمعی می توان بر آن چیره شد. با این پیش زمینه مختصر از شما دعوت می کنیم که تا پایان این مطلب ما را هرماهی کنید تا از اطلاعاتی که در این زمینه ارائه شده اند بهره مند شوید.

تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس, کیان صنعت

تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس

ویروس کرونا همانطور که منحنی های جهانی را در زمینه تولید نزولی کرده است همچنین توانسته است منحنی امید به برون رفت از وضعیت موجود را نیر پررنگ سازد. استراتژی های پیش روی صنایع به منظور کنترل و تمرکز بیشتر در این حوزه به تدریج می تواند به نتایج قابل توجهی منجر شود. نوسانات اخیر نه تنها بازار فلزات قابل بازیافت و ارزشمندی مانند نقره و مس یا برنج را نیز تحت تاثیر قرار داده است بلکه به نوعی و به صورت یک زنجیره ابتلای بازار سایر فلزات ارزشمند از جمله طلا را نیز دچار تحول کند. روند نزولی معاملات انواع رول مس همپای معاملات کلان جهانی در زمینه صادرات و واردات فلز مس یا ورق مس نیز در این زمینه تاثیر پذیرفته و رو به کاهش نهاده اند. با این وجود تا نقطه تعادل بازار و برقراری ثبات نسبی در این زمینه لازم است تا صنایع مختلف راهکارها و تمهیدات مختلفی را بر اساس چشم اندازهای آتی که در این زمینه ترسیم شده اند اتخاذ نمایند. هر چند هنوز چالش های اساسی که ویروس کرونا برای سهامداران و صاحبان صنایع بزرگ ایجاد کرده است و حتی غول های اقتصادی جهان را نیز به تامل در این زمینه کشانده است نتوانسته به نتایج منطقی منتهی شود.  تاثیر ویروس کرونا و تبعات آن هم در زمینه اقتصاد داخلی کشورهای مختلف و هم به صورت کلی و در سطح خارجی نیز مشهود بوده و در این بین اتخاذ سیاست های یکپارچه می تواند این شرایط را دستخوش تغییراتی کند.

تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس, کیان صنعت

کرونا و رول مس  و لزوم یک رابطه پایدار

در واقع فرمولی که ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی ارائه می دهد از یک سو قیمت فلزات مختلف از قبیل ورق یا رول مس و از سوی دیگر سایر صنایع مرتبط از قبیل صنعت بازیافت یا ضایعات مسی را نیز در بر می گیرد. بدین معنی که اگر زمانی به منظور بهره گیری از ورق های مسی با کیفیت در تولید لوازم خانگی تقاضا و عرضه در یک راستا قرار می گرفت امروز این فرمول معادله ای نه چندان منطقی را به ذهن استراتژیست های صنعتی القا می کند. بدین معنی که از یک سو بتوانند سودآوری شرکت ها و صنایع تولیدی خود را تامین کنند و از سوی دیگر بتوانند این ایده ها را به عنوان راه حلی منطقی به عنوان جواب این معادله به سایر صنایع نیز تعمیم دهند. به عبارت دیگر اگر در شرایط کنونی ویروس کرونا قراضه خرهای بنگلادشی یا یک خرده فروش محلی در زیمبابوه را متضرر سازد این وضعیت منطقه ای و محدود به همان کشور نمی باشد. در واقع همین وضعیت حتی در ممالک و کشورهای توسعه یافته نیز مشاهده می شود. تنها تفاوت در نوع واکنش به نوسانات بازار است. شاید در مواردی ویروس کرونا موجب شده است که بازارهای جهانی با مازاد عرضه و کاهش معنی دار تقاضا مواجه شوند که مستقیما در بازار فلزات لندن بازتاب پیدا می کند. همانطور که قیمت مس در طی سه ماهه اخیر دچار کاهش و نوسانات متعددی شده است که در تازه ترین آمارهای جهانی میزان کاهش این فلز در بورس فلزات لندن به ۶ دلار رسیده است. کشور ما ایران نیز یکی از بزرگترین  منابع تولید مس به شمار می رود که در تولید رول مس می توان آن را مستقل و بدون اتکا به صنایع کشورهای دیگر دانست که معاملات این فلز هم در بخش ضایعات و بازیافت و هم تولید از  رونق بالایی برخوردار بوده است. بنابراین ویروس کرونا صرفا با بهداشت جهانی طرف نیست بلکه در سوی دیگر اقتصاد جهانی را نیز بهع مخاطره انداخته است. هر چند کورسوهای امید به منظور سفارش رول مس و رونق گرفتن مجدد صنعت فلزات هنوز روشن است. با این وجود همانطور که جهان مرحله گذار از این ویروس را پشت سر می گذارد صنایع نیز از قبیل صنعت فلزات و به خصوص فلزات محبوب و دارای کاربردهای متعدد از قبیل مس یا رول مس نیز هنوز در جستجوی راهی هستند تا این دوره را به سلامت پشت سر بگذارند.

تاثیر و رابطه ویروس کرونا و رول مس, کیان صنعت

 

سایر عوامل موثر بر قیمت رول مس غیر از کرونا ویروس

کرونا ویروس جهان همانطور که جهان را دچار نوعی شوک کرده است از جمله دلایل عمده تاثیر بر بازار فلزات مختلفی مانند رول مس به شمار می رود. با این وجود دلایل مختلفی نیز وجود دارند که حتی قبل از ورود این ویروس و زنگ خطر آن برای  بازار فلزات همچنان به عنوان عوامل قیمت رول مس به شمار می روند. مهمترین دلایلی که می توانند بر قیمت فلز مس تاثیر بگذارند عبارتند از:

  • نوسانات ارز و تاثیر آن بر تولید
  • هزینه های تحمیلی در روند تولید
  • عرضه و تقاضای نابرابر
  • واردات بی رویه و عدم خودکفایی در این زمینه

در واقع کرونا می تواند هشداری باشد برای صنعت فلز تا تدابیر خاصی در این زمینه اندیشیده شود.

 

نوشته قبلی

درباره شرکت مس باهنر کرمان و تولید صفحه مس باهنر

نوشته بعدی

سبک ترین فلز جهان را بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امنیت: *

سبد خرید