راهنمای خرید شیلنگ آب

معرفی انواع شیلنگ آب

راهنمای خرید شیلنگ آب, کیان صنعت

راهنمای خرید شیلنگ آب

 

شیلنگ در واقع لوله ای تو خالی و منعطف بوده که از آن برای رساندن آب از جایی به جای دیگر استفاده می گردد. اگر چه بین شلنگ و لوله تفاوت های زیادی وجود داشته  با این حال بعضی وقت ها به شلنگ لوله نیز می گویند. شلنگ حالتی نرم و منعطف داشته ولی لوله سفت و مقاوم است. شلنگ عموما استوانه ای شکل بوده  و سطح مقطعی آن حالت دایره وار دارد. هنگام طراحی و ساخت یک شلنگ مواردی از قبیل کارایی و کارکرد ، اندازه ، فشار و وزن ، طول ، سازگاری شیمیایی شیلنگ همگی نقشی به سزا دارند. جنس شلنگ ، پلی اورتان، پلی اتیلن، پی وی سی یا لاستیک می باشد که ممکن است از یکی از این مواد یا ترکیبی از آن ها ساخته شود و مطابق استاندارد های محیط زیست و فشار لازمه ساخت می گردند. امروزه شیلنگ ها را بیشتر از ترکیب خاصی از پلی اتیلن  LDPE و بیشتر از  LLDPE  آن، می سازند. حتی احتمال ساخت شیلنگ از موادی چون  PTFE (تفلون)، فولاد و یا سایر فلزات نیز وجود دارد.

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف شیلنگ ها راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد…

راهنمای خرید شیلنگ آب, کیان صنعت

کاربرد شیلنگ در زندگی روزمره

شیلنگ ها در زندگی های امروزه توانسته اند در مدل های مختلف، در کار ها کمک بسیاری به انسان ها نمایند.یکی از کاربردی ترین شیلنگ ها نمونه ای از شیلنگ های pvc بوده که شیلنگ ژله ای نام دارد. شیلنگ های ژله ای برای آب دادن به درخت ها، نهال و گیاهان باغچه و حتی باغ های بزرگ بسیار موثر هستند. همان طور که از نام این شیلنگ پیداست ساختار ژله ای داشته که باعث می گردد ریشه درخت به داخل آن وارد شده و از آب آن سیراب گردد.

راهنمای خرید شیلنگ آب, کیان صنعت

مواد اولیه تولید شیلنگ آب

در زندگی های ماشینی امروز، در خیلی از صنایع از پلاستیک جهت ساخت وسایل استفاده می گردد. پلاستیک ها خود از پلیمر ها تشکیل شده اند. یکی از دلایل مهم استفاده از پلاستیک در صنعت خاصیت فرایند پذیر بوده (Processible) آن می باشد. هنگامی که افراد پی به کاربردی بودن پلیمر ها و پلاستیک ها بردند از آن جایی که این مواد در برابر خوردگی بسیار مقاوم عمل می نمایند تصمیم گرفتند از آن در صنعت به جای فلز استفاده نمایند. برای همین منظور برای فاضلاب ها، لوله های پی وی سی و و جهت آبیاری درختان و انتقال اب لوله های پلی اتیلنی به کار بردند.

در سال 1935 توسط یکی از برترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در دنیا، والاس کارتروز متخصص شیمی آلی شرکت دوپونت برای اولین بار از پلیمر موادی به نام نایلون اختراع شد. و در سال 1938 نیز توانستند از این نایلون مسواکی بسازند که از الیاف نایلون تشکیل شده بود.

ساختار بافت ژله

ژل یا ژله در واقع حالتی از ماده بوده که نمونه آن نیز زیاد در طبیعت نیست. و به همین دلیل خیلی محکم نمی توان آن را یکی از حالت های ماده دانست. و بیشتر در موادی چون عسل یا صمق درخت این حالت وجود داشته که ماده ای فراوری شده هستند. حالت ژله مابین جامد و مایع بوده و از این ماده بیشتر جهت ساخت مواد نفتی مانند گریس و یا ژل مو در صنایع استفاده می گردد. ساخت بدنه شیلنگ به شکلی بوده که اگر چه اشیا نوک تیز به راحتی می توانند به ان نفوذ کنند اما بعد از این که شی از ان بیرون آمد کوچک ترین اثری از ان باقی نمی ماند و دچار نشتی نیز نمی گردد. برای آن که قسمت ژله ای در برابر ضربه مقاوم باشد برای ان شبکه محافظ در نظر گرفته شده است. از ان جایی که این شیلنگ به دلیل حالت ژله ای که دارد نمی تواند از خود در برابر آسیب ها مقاومت نشان دهد و به هنگام تماس با زمین و کشیده شدن بر روی ان و یا اسیب های احتمالی ممکن است پاره شده و یا قطع گردد. لذا نیاز به یک لایه محافظ داشته تا از آن محافظت نماید. امروزه ما شاهد استفاده از شیلنگ جهت انتقال مواد سیال بسیاری هستیم که برای مثال  شیلنگ آب، شیلگ روغن ، شیلنگ پمپ بنزین ، شیلنگ های پتروشیمی، شیلنگ های کارواش ، شیلنگ باد تعمیرگاه ماشین بخشی از آن ها هستند.

انواع شیلنگ ها

شیلنگ آب ( پلاستیکی نخ دار) :

نمونه ای دیگر از شلنگ ها شیلنگ پلاستیکی مخصوص اب است. این نوع شیلنگ ها برای جا به جایی آب و دیگر مایعات این چنینی به کار رفته و با برخورداری از خاصیت های فیزیکی و شیمیایی مختص به خود توانسته در زمینه های مختلفی مفید واقع شود. در ساخت این نوع شیلنگ مواد پلی اتیلنی به کار رفته و به کمک الیاف نخ مقاوم گشته و در مکان های مختلف آب و دیگر مایعات شبیه به آن را به مقصد مورد نظر منتقل می نماید.

روند تولید محصول و مواد اولیه تولید شیلنگ آب

۱– اختلاط : طی دو بخش مواد پلاستیکی اختلاط می گردند. اول از همه مواد افزودنی به مواد اولیه اضافه  گشته و با هم ترکیب می شوند و بعد از آن مواد تقویتی به آن ها اضافه گشته و به کمک آسیابی غلتکی اختلاط صورت می گیرد.

۲–  اکستروژن لایه او ل : ماده حاصله از مرحله قبلی در این مرحله از سیلندری با مارپیچ اکسترودر رد شده و به کمک المنت های برقی، افزایش دما در آن صورت گرفته و لایه اول شیلنگ را می سازد.

۳– پیچنده الیاف تقویت کننده : در این مرحله به کمک ماشین بافنده الیاف دور لایه اول شیلنگ الیاف تقویتی پیچیده می شود.

۴– اکستروژن لایه دوم : هنگامی که الیاف تقویتی به لایه اول پیچیده شد جهت تغذیه وارد اکسترودر دوم می گردد. و هنگام خروج از آن شکل پذیری لایه دوم نیز صورت پذیرفته است.

۵– رول پیچی : هنگامی که شیلنگ اماده شد، بعد از آن که شسته شد از واحد کشنده رد شده و بسته بندی آن توسط سیستم جمع کن صورت گرفته و با رسیدن به متراژ معین شیلنگ بریده شده و رول شیلنگ عوض می شود.

شیلنگ های صنعتی و شیلنگ های خاص

شیلنگ های صنعتی نیز مدل های مختلفی دارند که با توجه به مایعی که قرار است انتقال دهند طراحی متفاوتی دارند. این مدل شیلنگ بیشتر جهت جا به جایی مواد نفتی ، روغن ها ، مواد خورنده شیمیایی و پتروشیمی، مثل اسید ها، بازها ، نمک و … کاربرد  دارند. این مدل شیلنگ ها در مقایسه با شیلنگ های مخصوص اب گرمای بیشتری را تحمل می نمایند. در ساخت این نوع شیلنگ ها لایه های مختلفی از pvc محکم و فلز به کار رفته است.

به شیلنگ هایی خاص گفته شده که زیاد در هر جایی کاربرد نداشته و بیشتر برای جا به جایی موادی با وزن بالا استفاده می گردند. که یکی از کاربرد های آن ها جهت جا به جایی ملات سیمان در پروژه های ساخت و ساز گسترده می باشد.

دهانه این مدل شیلنگ ها بزرگ بوده و هنگام کار از ارتفاع زیادی معلق می گردند. مواد جهت انتقال از این شیلنگ باید ژله مانند بوده تا به دیواره آن بچسبند. لذا درون این نوع شیلنگ ها نیز باید بسیار مقاوم بوده و هم این که بتواند ظرفیت نگه داری ملات چسبیده به خود را داشته باشند.

راهنمای خرید شیلنگ آب, کیان صنعت

لوله ها

در حال حاضرلوله ها در کل به دو گروه تقسیم می شوند:

  1. لوله های فلزی و بتنی : این مدل لوله ها با پلاستیک و یا سیمان پوشش داده شده و درون آن ها از مس، آهن، فولاد، برنج، آلومینیوم و لوله های فلزی تشکیل شده است.
  2. لوله های پلاستیکی : این لوله ها نیز تمام لوله هایی از جنس پلی اتیلن ، پی وی سی ، پلی پروپیلن ، پلی اتیلن کراس لینک شده ( پییی ایکس )، پی وی سی کلرینه شده و … را شامل می شوند. که عموما این لوله ها جهت جا به جایی در شبکه های آب، لوله کشی های ساختمانی، توزیع گاز، انتقال پساب، توزیع و انتقال مواد شیمیایی کاربرد دارند.

از آن جایی که شیلنگ ها از خاصیت فیزیکی و شیمیایی مختص به خود برخوردار هستند همواره جهت جا به جایی آب و دیگر مایعات این چنینی از آن ها استفاده می گردد. همان طور که می دانید در کارخانه ها و آشپزخانه ها که با مواد خوراکی زیاد سر و کار دارند رعایت نظافت و تمیزی محیط، امری ضروری است به همین دلیل همواره باید به کمک شیلنگ های اب محل را شست و شو داد.

ویژگی های های یک شیلنگ خوب

مقاومت در برابر خوردگی : اکثریت شیلنگ ها در برابر عبور جریان الکتریکی عایق بوده ولی لوله های pvc یا همان پولیکا مقاومت بسیاری در مقابل واکنش های شیمیایی ناشی از اسید، باز و نمک که ممکن است باعث خوردگی گردند از خود نشان می دهند. در حالی که یک شیلنگ pvc مقاومت آن را ندارد.

مقاومت در برابر سوختن : لوله پولیکا در مقابل حرارت خشک همانند آتش خیلی مقاوم است و امکان آتش سوزی در آن بسیار پایین است و چنانچه ماده قابل سوختن دیگر در اطراف آن نباشد عمل اتش سوزی کاملا متوقف می گردد. نمونه ای از گاز های ناسازگار با اکسیژن، در اثر سوختگی لوله pvc حاصل آمده که سبب توقف آتش سوزی می گردد  علت آن که به pvc  ماده خود خاموش شونده گفته می شود نیز همین است. اما شیلنگ های pvc بسیار منفعل بوده و ممکن است خیلی راحت آتش بگیرند.

نکاتی جهت افزایش عمر مفید شیلنگ ها:

  • حتما در فصل تابستان و زمستان بعد از پایان کار با شیلنگ، آب درون آن را خالی ساخته و ان را به صورت حلقه شده بگذارید.
  • دقت داشته باشید که شیلنگ در تابستان حتما زیر سایه و در فصل زمستان نیز درون منزل و یا انباری نگهداری شود.
  • جهت جا به جایی آب خیلی گرم و ماده ای شیمیایی از این شیلنگ استفاده نفرمایید.
  • مواظب باشید قسمتی از شیلنگ و همین طور در قسمت بست به شیر آب تا نخورده باشد.
  • شیلنگ را در برای مدت زمان زیادی در معرض فشار قرار ندهید.

استاندارد

برای افزایش اعتماد و اعتبار در میان مشتریان نیاز است که تمامی نکات در زمینه کنترل کیفیت محصول و استاندارد های مربوط به ان رعایت گردند.

موسسه استاندارد ها و تحقیقات صنعتی ایرانی استاندارهایی را تنظیم و تمامی افراد که در زمینه تولید مشغول هستند را موظف به رعایت آن ها نموده اند. از آن جایی که موسسه استاندارد خود عضوی از سازمان بین الملی استاندارد (IOS) بوده و از جدید ترین فناوری ها در زمینه  علمی، فنی و صنعتی دنیا بهره می برد و نسبت به تمامی نیاز های خاص افراد کشور خود آگاهی داشته بنابراین استاندارد های تعریف شده از سوی آن کاملا با استاندارد های جهانی هماهنگ بوده و افراد تولید کننده نیز باید کاملا آن را پذیرفته و اجرا نمایند.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه شیلنگ ، فعال هستند. ایران لاسا ، ایران یاسا ، داراکار، آکواکرفت، نووا، میرا، کرشر، بهکو، الپس، بوش، برننشتول، کسری، مجیک، آروا، اوج، راشین، و … از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

نوشته قبلی

معرفی بست های پلاستیکی

نوشته بعدی

معرفی انواع شیلنگ و کاربرد آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امنیت: *

سبد خرید