8 کاربرد مهم لوله های مسی

8 کاربرد مهم لوله های مسی

لوله مسی یکی از متداول ترین لوله‌ها برای لوله کشی آب در دنیا است. مس با دوام و قابل بازیافت است، به این معنی که استفاده از آن برای لوله کشی آب باعث کاهش مصرف مس نمی‌شود و نسبت به برخی از گزینه‌های دیگر مانند لوله PVC تاثیر مخرب کمتری بر محیط زیست خواهد گذاشت. در حالی که ممکن است هزینه اولیه استفاده از آن برای لوله کشی آب نسبت به گزینه‌های دیگر بالاتر باشد، دوام و ماندگاری آن باعث شده است که استفاده از آن به صرفه جویی در هزینه‌ها در دراز مدت بیانجامد. لوله مسی بسیار سبک و نرم است، بنابراین کار با آن آسان است. آنها همچنین می‌توانند راحت تر در محل مورد نظر نصب شوند. ابزارهای حداقلی و کمی برای نصب این نوع لوله مورد نیاز است و می‌توان آنها را با اتصالات لحیم کاری‌ ساده به هم متصل کرد. این عوامل باعث می‌شود تا نصب آن لوله کشی آب ساده تر و سریعتر شود. در ادامه‌ی این مقاله با فروشگاه کیان صنعت همراه باشید.

کاربرد لوله مسی در تاسیسات

استفاده از لوله‌های مسی در تاسیسات انتقال آب در مناطقی با pH خنثی، به دلیل ایجاد یک پوشش محافظ نازک در داخل لوله که در برابر خوردگی از آن محافظت می‌کند، کاربرد زیادی دارد. این امکان را برای لوله‌ای با قطر کوچکتر با حداکثر جریان آب ثابت فراهم می‌کند. دیواره‌های نازک تر نیز نسبت به سایر لوله‌ها به لوله‌های مسی احتیاج دارند. این عوامل به پایین نگه داشتن هزینه ساخت لوله‌های مسی کمک می‌کند و به آن ارزش بیشتری می‌بخشد. لوله‌های مسی گرما را به خوبی انتقال می‌دهند، بنابراین این لوله‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض آب گرم، گرم می‌شوند و گرم می‌مانند. این به نگه داشتن آب گرم در دمای ثابت هنگام عبور آب از لوله‌های خانه کمک می‌کند.  مس دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است که به از بین بردن باکتری‌های مضر کمک می‌کند. لوله‌های مسی همچنین از رشد باکتری‌ها و لجن داخل لوله‌ها جلوگیری می‌کنند که می‌تواند منجر به بیماری شود. اثرات مضرات مس بر بیماری‌هایی مانند E-coli O157، فلج اطفال و لژیونلا پنوموفیلا (علت بیماری لژیونر) از جمله سایر باکتری‌های مضر، همه آزمایش شده است. برخلاف لوله‌های آهنی، سربی و PVC، لوله‌های مسی در اکثر شرایط فلزات خطرناک یا سموم را به آب آشامیدنی منتقل نمی‌کنند.

کاربردهای لوله مسی

از لوله مسی معمولا در صنایع ساختمانی و ساخت و ساز برای خطوط آبرسانی و خطوط مبرد در سیستم‌های HVAC (گرمایش، سرمایش و تهویه هوا) استفاده می‌شود. لوله مسی می‌تواند از مس نرم یا سفت ساخته شوند و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارند و قابل اعتماد و مطمئن هستند. سه نوع متداول لوله‌های مسی که در ساخت و سازهای خانه‌های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، عبارتند از:  نوع K، نوع L و نوع M که نوع چهارم A است که برای زهکشی لوله‌های آب خانه‌های قدیمی از آنها استفاده می‌شد.8 کاربرد مهم لوله های مسی, کیان صنعت

اندازه لوله مسی

قطر واقعی خارجی (OD) لوله مسی سفت و سخت همیشه ۱/۸ اینچ بزرگتر از اندازه اسمی آن است. به عنوان مثال، لوله مس “۱/۲ اینچ” قطر خارجی ۵/۸ اینچ دارد. با هر سه نوع سایز لوله مسی انواع K ، L و M مطابقت دارد. اندازه قطر داخلی لوله‌های مسی با اندازه ضخامت دیواره لوله تعیین می‌شود، که بسته به نوع لوله متفاوت است. فشار مایع داخلی یا خارجی ممکن است نوع لوله کشی لوله‌های مسی مشخص شده برای هر کاربردی چون نصب، شرایط سرویس و شرایط مورد نیاز در ساختمان محلی را تعیین کند.

آلیاژ چیست؟ ویژگی ها و کاربرد آلیاژ و معرفی انواع آلیاژ

انواع لوله مسی

در ادامه مقاله انواع لوله مسی معرفی و بررسی می‌شود.

۱-لوله مسی نوع K:

لوله مسی نوع K ضخیم ترین دیواره لوله نسبت به انواع متداول را دارد. برای توزیع آب، حفاظت از آتش سوزی، نشت روغن، HVAC و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. لوله‌های مسی نوع K به شکل سفت و سخت و قابل انعطاف در دسترس است و با اتصالات جوشکاری و فشرده سازی قابل استفاده است. استفاده از آن برای خطوط اصلی آب و تاسیسات زیرزمینی توصیه می‌شود. لوله‌های مسی نوع K برای استفاده در لوله‌های انتقال گازهای طبیعی تایید نشده است زیرا گاز می‌تواند به اتصالات لوله‌ها آسیب برساند.

۲-لوله مس نوع L:

لوله مسی نوع L برای لوله کشی داخلی، حفاظت از آتش سوزی و برخی از کاربردهای HVAC استفاده می‌شود. به اشکال سفت و سخت و انعطاف پذیر در دسترس است و می‌توان آنها با اتصالات فشرده سازی یا لحیم کاری و جوشکاری به هم متصل کرد. لوله‌های مسی نوع L رایج ترین نوع لوله کشی مسی به حساب می‌آید، زیرا می‌توان از آن در کاربردهای زیادی استفاده کرد. که از لوله مسی نوع L نرم و انعطاف پذیر برای ترمیم یا تعویض خطوط قدیمی آب استفاده می‌شود، اگرچه لوله های سفت و سخت از دوام بیشتری برخوردار هستند. از لوله‌های مسی نوع L همچنین می‌توان در خارج از خانه مورد استفاده قرار گیرد که مستقیما در معرض گرما و سرما باشد. لوله مسی نوع L از نوع K نازک تر و ضخیم تر از نوع M است.

3-لوله مسی نوع M:

لوله مسی از نوع M نازکتر از هر دو نوع K و L است. به دو شکل سفت و سخت و انعطاف پذیر فروخته شده، نوع M بیشتر برای سرویس های آب خانگی و سیستم‌های خلاء استفاده می‌شود. می‌توان آنها را با استفاده از اتصالات فشرده سازی یا لحیم کاری و اتصالات شعله ور به هم متصل کرد. لوله‌های مسی نوع M به دلیل قیمت نسبتا پایین آن، برای ساخت و ساز خانه‌های مسکونی طرفدار دارند. یک دیوار نازک تر به معنی استفاده از مس کمتر و در نتیجه قیمت کمتری است. لوله مسی نوع M با کدهای لوله کشی در همه مناطق و کاربردها مجاز نیست. همیشه در مورد محدودیت در استفاده از آن با مسئول ساخت و ساز بررسی کنید.

۴-لوله مسی A:

از لوله مسی برای لوله کشی آب در بسیاری از خانه‌های در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت که در ساخت و سازهای مدرن و جدید آنها جایگزین لوله‌های پلاستیکی PVC یا ABS شده‌اند. فقط برای کاربردهای زیر زمینی مناسب است و دارای ضریب فشار کم 10 تا 15 پوند در اینچ مربع (PSI) است، بسیار پایین تر از فشار آب اکثر سیستم‌های آبرسانی شهری. لوله DWV معمولا دارای علائم زرد رنگ برای تمایز آن از لوله‌های مسی نوع M است.

 

انواع اتصالات لوله مسی

از انواع اتصالات لوله مسی می‌توان به لحیم کاری یا فشرده سازی، اتصالات جوشکاری و تحت فشار اشاره کرد.

نوشته قبلی

معرفی چهار نوع بست فلزی و نحوه کارکرد آنها

نوشته بعدی

منابع فلز مس و ۱۹ حقیقت جذاب درباره مس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امنیت: *

سبد خرید